6دلیل رایج بو بد کولر گازی

6دلیل رایج بو بد کولر گازی

6دلیل رایج بو بد کولر گازی

tel:09331405570
09331405570

در این مقاله به 6دلیل رایج بو بد کولر گازی که از دستگاه شما بیرون می آید را بررسی خواهیم کرد. بو می تواند از هر چیزی باشد، مانند بوی جوراب خیس، چیزی سوزان یا حتی بوی دود.

6دلیل رایج بو بد کولر گازی

تصور کنید بعد از یک روز طولانی، گرم و مرطوب به خانه می آیید. کفش های خود را در می آورید، لباس خود راعوض می کنید و کولر گازی خود را روشن می کنید ، اما بوی بدی می دهید.
بوی بد اتاق شما را پر می کند و مجبور می شویدآن را خاموش کنید.

بررسی بو های که از کولز گازی می آید 

بیایید برخی از بوهای احتمالی را که صاحبان کولر گازی احتمالا تجربه می کنند مرور کنیم و دلایل بروز آنها را به همراه راه حل هایشان دریابیم. انواع بوهای کولر گازی، علل احتمالی و کارهایی که می توانید انجام دهید.

یکی از جدی ترین چیزهایی که صاحبان خانه باید با آن دست و پنجه نرم کنند، بوی بدکولر گازی ( AC) است. اما مشکل این است که نمی‌دانید که آیا بو از دستگاه شما می‌آید یا نه، چه نوع بویی نشان‌دهنده چه مشکلی است یا بوی فریون چگونه است. و برای مقابله با مشکل، ابتدا باید در مورد آن بیاموزید!

انواع بوی بد کولر گازی 

ما در مورد هر نوع بویی که در صورت داشتن کولر گازی می توانید تجربه کنید، به تفصیل توضیح داده ایم. پس بیایید نگاهی بیندازیم:

1. کولر گازی بوی اگزوز ماشین می دهد؟

کولر گازی با موتور احتراق داخلی کار نمی کند. بنابراین، دلیلی وجود ندارد که کولر گازی شما بوی اگزوز ماشین در حال اجرا را بدهد. با این حال، کولر شما از برخی مایعات استفاده می کند و وقتی گرم می شود، بوی دود اگزوز می دهد.

بوی کولر گازی (AC )مانند این به احتمال زیاد به این معنی است که در خط مبرد شما نشتی وجود دارد . مبرد یک عامل خنک کننده در داخل کولر شما است و نشت آن می تواند بر عملکرددستگاه کولر گازی شما تأثیر بگذارد. علاوه بر این، مواد شیمیایی را در هوا آزاد می کند و بنابراین می تواند برای محیط زیست خطرناک باشد.

https://wa.me/+989331405570
whatsapp

فریون، یک کلروفلوئوروکربن، یک مبرد معمولی است که در دستگاه های تهویه مطبوع شما استفاده می شود، اگرچه به تدریج از بین می رود. فریون گرما را از هوای داخل خانه جذب می کند که در بیرون آزاد می شود. اما می تواند واقعا برای محیط زیست خطرناک باشد. بنابراین، اگر مشکوک به نشت فریون هستید، همیشه باید مراقب باشید.

هر زمان که مطلبی در مورد نشت مبرد خوانده اید، حتماً فکر کرده اید که بوی فرئون چیست؟

نشت فرئون بویی شبیه کلروفرم شیرین یا به عبارت ساده تر، دقیقاً شبیه مایع خنک کننده ماشین شما اما با بوی شیرین است. حتی اگر این گاز تقریباً بی بو است، هنوز هم می توانید بو را تشخیص دهید. اما فریون که از هوا سنگین‌تر است، برای مدت طولانی در هوا باقی نمی‌ماند و خیلی سریع تا سطح کف پایین می‌آید.

اگر کولرAC شما بویی شبیه به مواد شیمیایی منتشر می کند، باید فوراً توسط یک متخصص آن را بررسی کنید. نشتی فریون می تواند خطرناک باشد و متخصص تهویه مطبوع مجاز آن را در کوتاه ترین زمان تعمیر خواهد کرد.

در این بین، پنجره ها را باز کنید و مطمئن شوید که خانه شما تهویه می شود. این نه تنها بو را از بین می برد بلکه از هر گونه اثرات خطرناک ناشی از نشت مواد شیمیایی نیز جلوگیری می کند.

2. کولر بوی چیزی می سوزد؟

6دلیل رایج بو بد کولر گازی
6دلیل رایج بو بد کولر گازی

قطعات الکتریکی زیادی در واحد تهویه مطبوع شما وجود دارد. بردهای مدار، سیم های برق، فن ها و کمپرسورها و غیره.

اگر کولرشما بوی سوختن باروت یا پلاستیک می دهد، احتمالاً به این معنی است که هر یک یا حتی چند مورد از این اجزا در واقع در حال سوختن هستند. در این صورت، فوراً کولر گازی خود را خاموش کنید و برای راه حل با متخصص محلی خود مشورت کنید.

سعی نکنید  این نوع مشکل را خودتان انجام دهید. می تواند خطرناک باشد.

 دلایل رایج 

یکی دیگر از دلایل رایج برای چنین بوی کولر گازی این است که گرد و غبار می تواند پس از مدت طولانی عدم فعالیت در داخل دستگاه شما بنشیند. هنگامی که پس از مدت طولانی روشن می شود، این گرد و غبار می تواند بسوزد و بوی بدی ایجاد کند. این فقط موقتی است و جای نگرانی نیست.

اگرچه اگر بو باقی بماند، AC شروع به خراب شدن کند یا بوی بسیار تند باشد، باید دستگاه خود را خاموش کنید و فوراً با کارشناس HVAC محلی خود تماس بگیرید.

3. آیا از کلر گازی خود بوی  تخم مرغ گندیده می کنید؟

6دلیل رایج بو بد کولر گازی
6دلیل رایج بو بد کولر گازی

بوی بد یا پوسیدهکولر گازی معمولاً نتیجه جوندگان مرده یا موجودات گیر کرده در AC است. این یک بوی مشخص و متمایز است که مطمئناً نمی توانید آن را با هیچ چیز دیگری اشتباه بگیرید.

پرندگان و حشرات می توانند در مجرای شما لانه کنند یا پناه ببرند و متأسفانه در تجهیزات گرفتار شوند.

با گذشت زمان، این حیوانات در حال مرگ بوی نامطبوع از خود متصاعد می کنند. به محض اینکه کولر گازی خود را روشن می کنید، می تواند بوی بدی را در خانه شما تخلیه کند. حیوانات در حال مرگ یا گیر افتادن نیز می توانند به اجزای مختلف سیستم شما آسیب برسانند .

بررسی سیسم کولر گازی 

اگر سیستم کولر گازی بدون کانال مرکزی دارید، گاهی اوقات مارمولک ها و سایر موجودات می توانند وارد واحد داخلی شما شوند و تجربه ناخوشایندی را برای شما رقم بزنند.

بهتر است دستگاه خود را همیشه ضد آفات نگه دارید تا از چنین سناریوهای بدی جلوگیری کنید و کولر شما بوی لاشه بدهد. همیشه می‌توانید با یک تعمیر کار  تماس  بگیرید تا حیوان مرده را خارج کند، یا خودتان می‌توانید این مشکل را برطرف کنید!

تمیز کرده کولر گازی

شما باید مجرای دقیقی را که بوی تعفن در آن فوران می کند پیدا کنید، از پیچ گوشتی برای برداشتن پوشش استفاده کنید و سپس لاشه را با دقت جدا کنید. اگر حیوان مرده در معرض دید نباشد، ممکن است مشکل باشد. یک مشعل را در دسترس قرار دهید. پس از برداشتن، به آرامی محل را تمیز کنید و مطمئن شوید که خشک است. توصیه می شود مجرای خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که چیزی آسیب ندیده و هر نقطه ورودی را آب بندی کنید.

4.  احساس می‌کنید که یک راسو در خانه وجود دارد؟

6دلیل رایج بو بد کولر گازی
6دلیل رایج بو بد کولر گازی

این بوی کولر گازی هشداردهنده ترین بوی لیست ما است. بیشتر اوقات، این نشان دهنده نشت گاز در داخل سیستم، به ویژه متیل مرکاپتان است.

گاز طبیعی به خودی خود بویی ندارد، اما شرکت های برق و توزیع کنندگان گاز متیل مرکاپتان را برای ایجاد بوی متمایز به آن وارد می کنند. این امر تشخیص فوری را برای جلوگیری از هر گونه آسیب جدی که ممکن است از نشت گاز رخ دهد تضمین می کند.

اگر کولرAC شما بوی اسپری اسکنک می دهد، اشتباه نخواهید کرد. این بدان معنی است که گاز نشت می کند و وارد کانال شما می شود. با اولین نشانه چنین بویی، فوراً گاز خود را قطع کنید. در مرحله دوم، با ابزار خود تماس بگیرید، که منبع را شناسایی کرده و مشکل را تعمیر می کند.

5. اگربوی کپک زدهگی کولر می آید؟

6دلیل رایج بو بد کولر گازی
6دلیل رایج بو بد کولر گازی

بوی کهنه و تند تا حد زیادی رایج ترین و بدترین بویی است که از AC ها تجربه می شود. اگر AC شما بوی کپک زدگی می دهد، علت کلی انباشته شدن آب در ظرف تخلیه یا خطوط قطره (یا مجاری در مورد سیستم های کانالی) است که می تواند باعث رشد قارچ یا کپک شود.

در صورت نشتی، حتی ممکن است علائم قابل مشاهده ای در واحد بدون کانال داخلی خود مشاهده کنید، مانند چکیدن آب از دیوار شما.

بیشتر بخوانبم :علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی ،علت آب دادن کولر گازی

 دلایا رایج 

یکی دیگر از دلایل چنین بویی می تواند فیلترهای کثیف باشد. اگر در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید و AC خود را پس از مدت زمان طولانی روشن می کنید، رطوبت می تواند در فیلترهای شما جمع شود.

شما باید با یک متخصص تماس بگیرید و خطوط و مجاری AC خود را به طور کامل تمیز کنید. این فقط بوی نامطبوع را از بین می برد. در صورت نشتی، منبع نیز باید تعمیر شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

6. کولر گازی بوی دود سیگار می دهد؟

اگر در خانه سیگار می کشید، این احتمال وجود دارد که AC شما در نهایت بوی دود کهنه سیگار را بگیرد. این بوی نامطبوع می تواند باعث واکنش های آلرژیک و سردرد شود.

کویل و فیلتر اواپراتور شما بوی دود سیگار را جذب می کند. در نتیجه، هنگامی که کولر گازی را روشن می کنید، ذرات توتون جاسازی شده شل می شوند و از طریق دریچه های AC به خانه شما فرستاده می شوند و فضای ناخوشایندی ایجاد می کنند.

راحل مشکل 

این مشکل نیز مانند سایر مشکلات راه حل ساده ای دارد. برای از بین بردن بوی قدیمی دود تنباکو از دریچه های کولر خود، فیلتر هوای خود را هر 30 تا 60 روز یک بار تعویض کنید و کولر خود را به طور مرتب تمیز کنید . همچنین می توانید سیگار  را در فضای باز کشیدن .

قبل از انجام کارهای خودتان حتما اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

6دلیل رایج بو بد کولر گازی
6دلیل رایج بو بد کولر گازی

چند نکته وجود دارد که باید در حین انجام آن در نظر داشته باشیم.

هرگز سعی نکنید تعمیرات کولر گازی  را خودتان انجام دهید. همیشه با یک متخصص یا سرویس کار تماس بگیرید تا کار را برای شما انجام دهد. اجزای الکتریکی و آب به خوبی با هم مخلوط نمی شوند و احتمال برق گرفتگی زیاد است. شما انتخاب عاقلانه ای دارید که در چنین زمانی آزمایش نکنید.

اگر برای انجام یک کار خودتان به اندازه کافی واجد شرایط هستید، مطمئن شوید که راهنمای تعمیر و نگهداری و عملکرد کولر گازی خود را به طور کامل بررسی کرده اید. سپس مجموعه ای از ابزارهای مناسب برای کار را جمع آوری کنید. در نهایت، منبع تغذیه اصلی کولر AC خود را خاموش کنید و تجهیزات حفاظت شخصی مناسب (PPE) را در دست داشته باشید.

علاوه بر این، سعی نکنید بوی بد را با استفاده از تصفیه کننده هوا یا خوشبو کننده بپوشانید. فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد. به تعویق انداختن کار تعمیر مناسب فقط به AC شما بیش از آنچه که هست آسیب می رساند و شاید منجر به خرید یک واحد کاملاً جدید شود.

6دلیل رایج بو بد کولر گازی
6دلیل رایج بو بد کولر گازی

کلام آخر

6دلیل رایج بو بد کولر گازی ؟ و این که چرا کولر گازی من بوی بدی می دهد؟ امیدواریم اکنون پاسخ سوال را داشته باشید!

کولر گازی  کانالی یا بدون کانال ، همه عوامل فوق یک تجربه ناخوشایند را ایجاد می کنند. بنابراین، دفعه بعد که به خانه آمدید و بوی نامطبوعی را تجربه کردید، دقیقاً می دانید که چه چیزی می تواند باشد و برای رفع مشکل باید چه کاری انجام دهید.

شما می توانید درتمامی نقاط کرج برای نصب و سروس و تعمیر کولر کازی از سرویس کاران و نصابان  با تجربه آسان کار استفاده کنید.

برای مشاوره نصب و تعمیر و سرویس دوره ای کولر گازی خود با شماره های زیز تماس بگیرید یا در واتساپ پیام بدهید.

شماره تماس :09331405570