راه های کاهش مصرف برق کولرگازی

راه های کاهش مصرف برق کولرگازی

راه های کاهش مصرف برق کولرگازی

آیا قبض برق شما در ماه های تابستان به شدت افزایش یافته است؟  با افزایش دما، ممکن است یک جهش مرتبط در استفاده از کولر گازی شما ایجاد شود. با راه های کاهش مصرف برق کولرگازی هر چه مدت بیشتری کولر گازی (AC) خود را روشن نگه دارید، انرژی بیشتری مصرف می کنید. به زودی، صورتحساب برق به شما غافلگیرکننده است.

راه های کاهش مصرف برق کولرگازی وجود دارد. نکته کلیدی این است که راندمان کلی کولر گازی خود را بهبود ببخشید، که در میزان مصرف برق آن تفاوت ایجاد می کند. با بهبود گردش هوا و انجام تعمیر و نگهداری تهویه مطبوع ، این بهترین شیوه ها ممکن است منجر به کاهش مصرف برق و کاهش هزینه های می شود.

 

در اینجا چند نکته مفید برای نحوه صرفه جویی در هزینه برق کولر گازی وجود دار

 

1.محل نصب کولرگازی

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش مصرف برق کولر گازی توجه به مکان نصب کولر است.
همانطور که میدانید کولرگازی و اسپیلت دارای دو یونیت خارجی و داخلی است. بخشی که در خانه نصب شده تنها یک بخشی از نصب کولرگازی است.آیا برای یونیت خارجی سایبان نصب کرده اید؟

این قسمت در هوای آزاد قرار دارد و تابش نور خورشید می تواند موجب گرم شدن دستگاه شود. توجه داشته باشید که محل نصب کولرگازی و یونیت خارجی از همه طرف آزاد باشد اگر میتوانید یونیت خارجی را در مکانی سایه نصب کنید در غیر اینصورت حتما سایبان برای یونیت خارجی الزامی است .

 

2.عایق بندی مناسب

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی-4

کاهش مصرف برق کولرگازی با عایق بندی ؛ لوله های ورودی و خروجی کولر گازی را نیز عایق بندی کنید تا کارکرد دستگاه بهینه شود.

 

فضا و مکان داخلی را برای حفظ هوای خنک عایق بندی کنید تا هزینه های مصرف برق به مراتب کمتر شود!

 

تا زمانی که منافذ زیادی برای خروج هوای خنک وجود داشته باشد،کولرگازی کارایی خوبی ندارد.خنک نگه داشتن هوای ساختمان چندان هم مشکل نیست اگر عایق بندی پنجره ها مشکل دارد از راه های ساده تری استفاده کنید .

در روز های تابستان میتوانید با کشیدن پرده ها نور خورشید و به همین ترتیب هوای گرم را کنترل کنید،حتما تعجب می کنید اگر بدانید با کشیدن پرده ها هوای اتاق ۴درجه خنک تر میشود.بستن درب و پنجره ها در موقع استفاده از کولرگازی نیز در اتلاف انرژی موثر است.

 

3.کولر گازی خود را تمیز کنید

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

 

تعمیر و نگهداری منظم تهویه مطبوع کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که دستگاه همچنان به طور موثر کار می کند. با تمیز کردن فیلتر کولر گازی شروع کنید . اگر فیلتر با خاک، گرد و غبار و زباله مسدود شده باشد، هوا به راحتی نمی تواند جریان یابد. با توجه به این محدودیت جریان هوا، واحد AC باید سخت‌تر کار کند و در نتیجه انرژی بیش از حد مصرف شود.

 

توصیه می شود بسته به مدل خود هر ماه فیلتر کولر گازی AC خود را تعویض یا تمیز کنید.

 

به همین ترتیب، باید کویل های کندانسور کولر گازی را نیز تمیز کنید. این قطعات به طور مداوم در معرض گرد و غبار هستند که بر کارایی دستگاه تأثیر می گذارد. برای تمیز کردن کویل ها، زباله های قابل مشاهده را بردارید و با شلنگ روی دستگاه آب بپاشید تا تمیز شود .

 

4.برای نگهداری منظم کولر گازی برنامه ریزی کنید

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

 

استفاده مکرر، کولر گازی شما ممکن است دچار مشکلات فنی شود که بر عملکرد و کارایی آن تأثیر می گذارد. برای اطمینان از اینکه واحد شما همچنان به خوبی کار می کند، باید بازدیدهای تعمیر و نگهداری را با یک تکنسین مجرب تعمیر کولر گازی برنامه ریزی کنید.

این روال بازرسی به شما این امکان را می دهد که مشکلات کوچک را زودتر برطرف کرده و قطعات فرسوده را جایگزین کنید. با برنامه تعمیر و نگهداری همراه باشید و واحد AC شما باید با مصرف انرژی کمتر کارآمدتر کار کند.

 

5.به ترموستات هوشمند بروید

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

این احتمال وجود دارد که بیشتر از آنچه نیاز دارید از کولر گازی خود استفاده کنید و در نتیجه قبض برق بالاتری را به همراه داشته باشید. برای مثال، کولر گازی شما ممکن است همچنان با ظرفیت کامل کار کند، حتی زمانی که خارج از خانه هستید. تنظیم دمای AC و صرفه جویی در مصرف انرژی در زمان غیبت معقول تر خواهد بود.

تغییر به ترموستات هوشمند به شما امکان می دهد دمای خانه خود را تنظیم کنید. شما می توانید بر اساس زمان کارکرد کولر گازی تصمیمات اقتصادی بگیرید.

این نوع ترموستات به شما امکان می دهد تا برنامه های پیش فرض را در دستگاه AC خود برنامه ریزی کنید، به طوری که وقتی بیرون از خانه هستید، خانه را به طور کامل خنک نمی کند. همچنین می‌توانید دما را از راه دور کنترل کنید و به شما امکان کنترل تنظیمات را از هر کجا و در هر زمان می‌دهد.

 

بیشتر بخوانیم :علت اصلی کار نکردن کمپرسور کولر گازی،کولر گازی چیست ؟

 

6.دریچه های اتاق های بلااستفاده را ببندید

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

تهویه مطبوع شما زمانی که نیاز به خنک کردن فضای بزرگتر دارد، انرژی بیشتری مصرف می کند. به همین دلیل، بهتر است دریچه‌های هوا را در اتاق‌های بلااستفاده ببندید. از آنجایی که زیرزمین خنک ترین قسمت خانه شماست، توصیه می شود این دریچه ها را نیز ببندید. با بستن دریچه‌ها، این کار هوای خنک شده را به اتاق‌هایی که استفاده می‌کنید هدایت می‌کند و فشار وارده بر واحد AC شما را کاهش می‌دهد.

 

نکته :یک درجه کمتر برای کاهش مصرف برق کولر گازی

 

7.دما را بالا ببرید

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

ممکن است بتوانید با افزایش تنظیمات دما در ترموستات، بار کاری واحد AC خود را کاهش دهید. اکثر صاحب خانه ها معمولاً نمی توانند تفاوت بین تغییرات جزئی دما را تشخیص دهند. با افزایش نیم درجه یا یک درجه کامل ترموستات بالاتر از حد معمول شروع کنید. به خود فرصت دهید تا با این دمای جدید سازگار شوید و تصمیم بگیرید که آیا احساس راحتی می کنید یا نه.

از اینکه با این تکنیک می توانید در مصرف برق کولر گازی صرفه جویی کنید شگفت زده خواهید شد. با این حال، معاوضه این است که در طول تابستان خانه گرم تری خواهید داشت. در حالی که این روش منجر به صرفه جویی بیشتر در قبض برق شما می شود، باید راحتی خود را نیز در نظر داشته باشید. شما نمی خواهید دما را آنقدر بالا ببرید که از اثرات کولر گازی کاسته شود.

 

آیا میدانید تفاوت ۲۵ درجه و ۲۶ چقدر است؟

 

اغلب افراد حتی متوجه یکی دو درجه تغییر نمی‌شوند .کافیست دمای کولر خود را یک درجه بالاتر ببرید .با تنظیم کنترل روی یک درجه بالاتر هیچ تغییری در دمای اتاق رخ نمی‌دهد ولی بدون تردید باعث اتومات سریع تر و مصرف برق دستگاه کمتر خواهد شد.

 

8.خرید کولرگازی دارای برچسب انرژی AوB

راه های کاهش مصرف برق کولر گازی

بهتر است از کولر گازها یا اسپلیت های استفاده کنیم که دارای اینورتر یا سطح مصرف انرژی A یا B باشند. اصولا اینورترها متناسب با میزان مصرف ، دور مورد نیاز موتور (کمپرسور) را افزایش یا کاهش می دهند.
نشان A به تخمین راندمان خنک کننده یک تهویه مطبوع کمک می کند. این رتبه بندی برای آگاهی مشتریان توسط BEE (دفتر بهره وری انرژی) ارائه شده است.
بالاترین رتبه کولر گازی Aو کمترین رتبه ستاره G است. یک تهویه مطبوع A اتاق شما را در بهترین حالت خنک می کند. روشی در مقایسه با کولر گازی G یا F به عبارت ساده، یک کولر گازی رتبه A برای خنک کردن سریعتر اتاق، در حالی که از برق کمتری نسبت به کولر گازی G یا F استفاده می کند.

 

نکته : امروزه گرید A++ هم به بازار آمده است که خیلی مصرف ان از A کمتر است ولی باید مراقب باشیم بعضی از آن ها  تقلبی هم هستند.

 

کلام آخر 

ما در این مقاله سعی کردیم به 8 راه های کاهش مصرف برق کولرگازی اشاره کنیم .تا شما با رعایت این راه ها  مصرف برق خود را کاهش دهید .