تعمیر برد کولر های گازی

تعمیر برد کولر های گازی

تعمیر برد کولر های گازی

یکی از دلایل اساسی مراجعه به مراکز تخصصی تعمیرات کولر گازی، تعمیر برد کولر های گازی است. برد الکتریکی از جمله قطعات حیاتی محسوب می‌شود. در صورت بروز مشکل یا خرابی در آن، اقدام به تعمیر آن به موقع، با پرداخت هزینه تعمیرات مشکل را حل می‌کند. در غیر این صورت، ممکن است باید به خرید یا تعویض آن اقدام نمایید.
تعمیر برد کولر گازی در مجموعه آسان کار، با بهره‌گیری از تکنسین‌های مجرب و استفاده از تجهیزات پیشرفته، عیب‌یابی و تعمیر انجام می‌شود. ما در این مجموعه برای تعمیر برد و قطعات سوخته از قطعات اصل و با کیفیت استفاده می‌کنیم تا عمر مفید برد تعمیر شده را افزایش داده .
برای تعمیر انواع بردهای کولرگازی از جمله بردهای مارک‌های سامسونگ، ال‌جی، هایسنس، جنرال و سایر مارک‌ها، با ما تماس بگیرید.

tel:09331405570

وظیفه برد کولر گازی

برد کولر گازی دارای دو وظیفه اصلی است که عبارتند از:
• برق رسانی: یکی از وظایف اصلی برد کولر گازی، فراهم ‌کردن برق مورد نیاز برای بخش‌های مختلف کولر گازی است. در ابتدا، جریان برق با ولتاژ ۲۲۰ ولت از شبکه برق شهری وارد برد می‌شود.
سپس برد این جریان برق را دریافت کرده و پس از تغییر ولتاژ، برق مورد نیاز را به تمامی بخش‌های کولر گازی که برای عملکرد خود برق می‌خواهند، تأمین می‌کند.
• تحلیل دستورات: برد کولر گازی مسئول تجزیه و تحلیل دستوراتی است که از طریق کنترل دستگاه به آن ارسال می‌شود. با دریافت دستورات، برد آنها را تجزیه و تحلیل کرده و سپس برنامه‌های لازم را به قطعات مرتبط ارسال می‌کند. این فرآیند به کولر گازی امکان می‌دهد تا به درستی عمل کرده و دستورات مورد نظر را اجرا نماید.

انواع برد کولر گازی

آشنایی با انواع برد کولر گازی

به طور کلی دو نوع برد به نام برد AC و برد DC استفاده می‌شود. اگر کولر اسپیلت شما قدیمی است، احتمالاً از برد AC استفاده می‌کند، اما در کولرهای جدید از برد DC یا اینورتر استفاده می‌شود.
مزیت اصلی اسپلیت‌هایی که از برد DC استفاده می‌کنند، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است که می‌تواند به میزان ۳۰ الی ۶۰ درصد باشد.

علت های خرابی برد کولر گازی

1. نوسانات برق ساختمان
نوسانات برق و تغییرات ولتاژ می‌تواند به هر قطعه‌ای در کولر گازی آسیب برساند. این نوسانات ممکن است باعث افزایش یا کاهش ولتاژ شده و به این وضعیت دوفازی برق شهر گفته می‌شود.
زیرا برد، قطعه‌ای است که مستقیماً با برق در ارتباط است، بنابراین هرگونه نوسانات در برق منزل ممکن است باعث آسیب به برد شود.
2. نصب نادرست دستگاه
یکی از عواملی که ممکن است باعث سوختن برد الکترونیکی دستگاه شود، نصب نادرست خود دستگاه و اشتباهات در نصب سیم‌های ارتباطی بین پنل و کندانسور، به همراه نداشتن دقت کافی در رعایت نکات ایمنی در فرآیند نصب توسط تکنسین است.
به عبارت دیگر، اگر این سیم‌ها و اتصالات به طور نادرست نصب شوند، ممکن است باعث خرابی دستگاه و سوختن برد شوند. بنابراین، تکنسینی که کولر گازی را نصب می‌کند، باید دارای مهارت و تخصص کافی برای انجام این کار و تعمیر برد کولرهای گازی باشد.
3. استفاده نادرست از کابل
استفاده نادرست از کابل‌ها می‌تواند منجر به سوختن آنها شود، که این اشتباه اغلب به دلیل خطای تکنسین یا نصاب کولر گازی در تهران و کرج رخ می‌دهد. بنابراین، تکنسین مورد نظر باید دارای تجربه کافی باشد، زیرا رعایت نکردن چنین نکاتی ممکن است منجر به مشکلاتی مانند سوختن برد شود و خسارات جدی ایجاد کند.
4. عدم سرویس به موقع
یکی از مهم‌ترین عواملی که ممکن است منجر به سوختن برد دستگاه شود، عدم توجه به سرویس منظم دستگاه است. انجام سرویس برای دستگاه یک کار ساده و هزینه کم است که اگر به طور منظم و سالانه انجام شود، از بسیاری از مشکلات در کولر گازی اسپلیت شما جلوگیری می‌کند.
همچنین، باعث بهبود عملکرد و افزایش عمر مفید دستگاه می‌شود و هزینه‌های برق مصرفی را نیز به شدت کاهش می‌دهد. در زمان سرویس دستگاه، تکنسین متخصص به وجود هرگونه نوسانات برقی پی می‌برد و آن را برطرف می‌کند. همچنین، کمپرسور و سایر اجزای کولر گازی در طی سرویس بررسی و در صورت لزوم تعمیر یا تعویض می‌شوند.
5. سیم کشی نامناسب
سیم‌کشی نادرست می‌تواند باعث خرابی سایر اجزای کولر گازی شما شود. اگر سیم‌کشی مشکل داشته باشد، احتمالاً به خراب شدن برد دستگاه شما نیز منجر می‌شود. گاهی اوقات، تکنسین‌ها به دلیل استفاده از سیم‌های نادرست، می‌توانند باعث سوختن برد دستگاه شوند.

به عبارت دیگر، داغ شدن بیش از حد سیم‌ها و اتصالات آنها به یکدیگر ممکن است منجر به سوختن کولر گازی شود.

خرابی برد کولر گازی

6. سوختن مقاوت های برد کولر گازی
یکی از قطعاتی که بر روی برد الکترونیکی نصب می‌شود، مقاومت است که وظیفه کنترل ولتاژ برق ورودی و جلوگیری از سوختن قطعات حساس کولر گازی را بر عهده دارد. در صورت سوختن مقاومت، برد دستگاه ممکن است آسیب ببیند. بنابراین، مقاومت برد باید بررسی شده و در صورت لزوم تعویض شود تا بتوان به تعمیر برد کولر گازی پرداخت.
7. خرابی رله در برد کولر گازی
یکی از بخش‌های حیاتی کولر گازی رله یا پاور آن است که بر روی برد نصب می‌شود. این قطعه دارای سوئیچ الکترومکانیکی است که در صورت خرابی، می‌تواند باعث مشکلاتی برای فن و کمپرسور شود. در نتیجه، لازم است که در صورت لزوم اقدام به تعمیر یا تعویض آن شود.
8. خرابی خازن برد
یکی از اجزای مهم برد کولر گازی، خازن است که در صورت سوختن یا خراب شدن، می‌تواند عملکرد سیستم را تحت الشعاع قرار دهد. بررسی خازن معمولاً با استفاده از اهم‌متر انجام می‌شود.
9. خرابی پل دیودی
یکی دیگر از اجزای برد الکترونیکی، پل دیودی است. لزوم استفاده از این قطعه این است که بردهای الکترونیکی نیاز به برق مستقیم دارند در حالی که برق شهری معمولاً به صورت متناوب است.
به همین دلیل، با استفاده از یک پل دیودی، برق شهری متناوب به برق مستقیم تبدیل می‌شود. در صورت وجود نوسانات برق شهری، احتمال سوختن این قطعه وجود دارد.
10. خرابی آی سی یا سوختن آی سی
وقوع خرابی یا سوختن آی سی در کولر گازی، یکی از شرایطی است که نیاز به تعمیر برد کولر گازی را فراهم می‌کند. ممکن است در طی فرآیند جریان الکتریکی، آی سی به طورغیرمعمول داغ شود که منجر به نیاز به تعویض آن می‌شود.
11. خرابی مادون قرمز
یکی از دلایل عدم کارکرد مادون قرمز اسپلیت، ممکن است شامل شل شدن یا پوسیدگی سیم‌ها باشد. در این صورت، نیاز است که سیم‌ها بررسی و در صورت لزوم تعویض شوند تا این قطعه بتواند به درستی عمل کند.
مرکز تعمیر برد کولر گازی مجموعه آسان کار، از بهترین و تخصصی‌ترین مراکز در این زمینه است. این مرکز تمامی خدمات خود را با بهترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن ارائه می‌دهد.

هزینه تعمیر برد کولر گازی

هزینه تعمیر برد کولر گازی

هزینه عیب‌یابی و تعمیر برد کولر گازی بسته به نوع مشکل برد اسپلیت تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال، هزینه تعویض برد کولر به‌طور کلی با هزینه تعویض خازن یا مادون‌قرمز برابر نیست.
به‌طور کلی، هزینه این کار پس از انجام عیب‌یابی و تعمیرات اعلام می‌شود؛ زیرا هنگامی که عیب‌یابی انجام نشود و تعمیرات انجام نپذیرد، هزینه به‌طور دقیق قابل تشخیص نخواهد بود.

مراحل تعمیر برد کولر گازی توسط تعمیرکاران آسان کار

مراحل تعمیر برد کولر گازی عبارتند از:
1. قطع اتصال برق از کولر گازی.
2. استفاده از نردبان برای دسترسی به پنل.
3. بازکردن پیچ‌های قاب کولر.
4. برداشتن توری فلزی با استفاده از پیچ‌گوشتی.
5. بازکردن اتصالات مربوط به برد الکترونیکی.
6. جدا کردن برد الکترونیکی از کولر گازی.
7. تشخیص اشکال در برد یا دیگر قطعات.
8. تعویض در صورت خرابی برد و عدم امکان تعمیر.
9. تعمیر یا تعویض قطعات روی برد در صورت خرابی.
10. پس از انجام تعویض یا تعمیر، قطعات در جای اصلی خود قرار می‌گیرند.

برد کولر گازی

سخن پایانی

در نهایت باید به یاد داشته باشید که تعمیر برد کولر گازی، به دلیل حساسیت و نقش مهمی که در سیستم دستگاه دارد، موضوعی بسیار حساس و تخصصی است.
برای انواع نصب و تعمیرات کولر گازی در کرج، می‌توانید با مجموعه ما در تماس باشید و از دانش و تخصص تعمیرکاران این مجموعه بهره‌مند شوید.همچنین مجموعه ما، اجرا و نصب انواع کولر گازی نیز انجام میدهد.