نحوه شارژ گاز داکت اسپلیت

نحوه شارژ گاز داکت اسپلیت

نحوه شارژ گاز داکت اسپلیت

در برخی موارد، با مشاهده مشکلاتی همچون عدم خنک شدن کولرگازی، افزایش هزینه‌های برق به دلیل عملکرد نامناسب دستگاه و موارد مشابه، ممکن است به نتیجه برسید که گاز داکت اسپلیت شما به پایان رسیده است و نیاز به شارژ مجدد گاز کمپرسور کولرگازی خواهید داشت.
شارژ گاز داکت اسپلیت امری بسیار حساس و تخصصی است که نیازمند دقت و دانش فنی است. این عمل باید توسط تکنسین متخصص و با تجربه انجام شود تا جلوی هرگونه خطا و نقص در فرآیند را بگیرد و عملکرد دستگاه را بهینه نگه دارد.
با تماس با مجموعه آسان کار، شما می‌توانید از خدمات تکنسین حرفه‌ای و تعمیرکار ماهر در خصوص شارژ گاز داکت اسپلیت استفاده کنید. این مجموعه با داشتن تیمی از افراد متخصص و ماهر، انواع خدمات پس از فروش از جمله نصب، تعمیر و سرویس داکت اسپلیت را با استفاده از تجربه و دانش خود به شما ارائه می‌دهد.

tel:09331405570

علت کم شدن گاز داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت در اصل باید به طور کامل آب‌بند باشد و هیچ گونه نشتی را از خود نشان ندهد. اما وجود نشتی‌های بسیار جزیی در اتصالات داکت اسپلیت، ممکن است به مرور زمان باعث کاهش گاز داکت اسپلیت شود.
این کاهش مقدار گاز داکت اسپلیت باعث می‌شود که عملکرد مناسبی را نداشته باشد و باد خنک به محیط منتقل نشود. در این شرایط، لازم است به شارژ مجدد گاز داکت اسپلیت بپردازید.
اما قبل از انجام این کار، باید محل نشتی گاز را پیدا کرده و آن را برطرف کنید. برای تشخیص محل نشتی گاز، می‌توانید از کف آب و صابون استفاده کنید و در صورتی که بر روی نقاط مختلفی حباب‌های هوا تشکیل شود، می‌توانید به محل نشتی پی ببرید.

گاز داکت اسپلیت

علائم کمبود شارژ گاز داکت اسپلیت

علائمی از عدم عملکرد صحیح داکت اسپلیت عبارتند از:
1. یخ زدن قسمتی از لوله‌ها یا اواپراتور داکت اسپلیت.
2. خروج باد گرم از داکت اسپلیت.
3. کاهش فشار باد خروجی از واحد داخلی داکت اسپلیت.
4. عدم اتوماتیک شدن و یکسره کار کردن کمپرسور داکت اسپلیت.
5. کاهش آمپر دستگاه.
7. کاهش فشار قسمت مکش سیستم.
8. وجود چربی و گرد و غبار در قسمت‌هایی که به دلیل نشتی گاز ممکن است دچار آن شوند.

روش های شارژ گاز داکت اسپلیت

روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که هر یک از آن‌ها را می‌توان با توجه به شرایط و وضعیت دستگاه انتخاب نمود.

  • شارژ گاز داکت اسپلیت به وسیله مانوفیلد و جدول گرمایی

در این روش، ابتدا تکنسین دمای هوای اطراف پنل داخلی و پنل خارجی را اندازه‌گیری کرده و با استفاده از جدول، مقدار فشار گاز کولر گازی را برای هر دو دما تعیین می‌کند.
سپس، گیج مانوفیلد به دستگاه متصل شده و گاز دستگاه شارژ می‌شود. این روش دارای درصد خطایی بیشتر از سایر روش‌ها است.

  • شارژ گاز داکت اسپلیت به کمک آمپر

در این روش، مقدار شارژ گاز داکت اسپلیت از طریق اندازه‌گیری آمپر دستگاه با استفاده از آمپرمتر مشخص می‌شود. مراحل این روش به شرح زیر است:
1. یک آمپرمتر کلمپ را به یکی از سیم‌های ورودی کمپرسور متصل می‌کنیم.
2. دستگاه را روشن می‌کنیم و مقدار آمپر مصرفی آن را اندازه‌گیری می‌کنیم.
3. اگر مقدار نشان داده شده روی آمپرمتر کمتر از پلاک دستگاه باشد، به این معناست که مقدار گاز داخل دستگاه کاهش یافته است و نیاز به شارژ مجدد آن وجود دارد.

  • شارژ گاز داکت اسپلیت به وسیله ترازو

این روش، بهترین و اصولی‌ترین روش برای شارژ گاز داکت اسپلیت است، که وزن مقدار گاز مورد نیاز برای شارژ دستگاه با استفاده از ترازوی مخصوص محاسبه می‌شود، و سپس دستگاه شارژ می‌شود.

قیمت شارژ گاز داکت اسپلیت

مقدار گاز موردنیاز و علائم زیاد بودن گاز

در زمان شارژ کولر گازی، بسیار مهم است که به مقدار گاز موردنیاز دستگاه توجه ویژه‌ای داشته باشید. دستگاه در این زمینه با محدودیت‌هایی همراه است و میزان شارژ به هیچ عنوان بیشتر از حد نصاب آن نباشد.
بهترین راه برای اطلاع از مقدار شارژ گاز کولر، مراجعه به دفترچه راهنما یا پلاک فنی دستگاه است. این مقادیر بیشتر اوقات به صورت دقیق بر روی دفترچه دستگاه نوشته شده و یا بر روی بدنه کندانسور یک پلاک فنی نصب شده که مقدار شارژ موردنیاز بر حسب گرم بر روی آن درج شده است.
در صورتی که به هر دلیلی به این پلاک و یا دفترچه راهنمای دستگاه دسترسی ندارید، می‌توانید با در نظر گرفتن متراژ لوله‌ها، میزان شارژ موردنیاز را تخمین زده و مشخص کنید.
این کار بهتر است توسط تکنسین مجرب و با تجربه‌ی مجموعه‌ی ما انجام شود. تکنسین‌های ما با داشتن تجربه و دانش کافی، قادرند به طور دقیق مقدار شارژ مورد نیاز را تعیین کرده و بهینه‌سازی عملکرد دستگاه را انجام دهند.

پس از شارژ گاز داکت اسپلیت چه باید کرد؟

پس از شارژ گاز ، حتماً باید توسط تکنسین اطمینان حاصل شود که دستگاه از هیچ نشتی گازی رنج نمی‌برد. برای این منظور، می‌توان از محلول آب و صابون استفاده کرد؛ اگر محلول بدون تغییر در کف ماند، نشتی وجود ندارد.

اما اگر گازی نشت کند، حباب‌هایی در محلول آب و صابون شکل می‌گیرند.

کم شدن گاز داکت اسپلیت

چه زمانی داکت اسپلیت به شارژ گاز نیاز دارد؟

وقتی نیاز به شارژ گاز اسپلیت دارید، یکی از نکاتی که برای افزایش بهره‌وری و عمر طولانی دستگاه باید به آن توجه ویژه کنید، زمان شارژ است. این زمان بسته به اندازه دستگاه و مقدار مبرد مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد.
علاوه بر این، در زمان انجام شارژ مجدد، داشتن یک جدول شارژ گاز کولر گازی می‌تواند بسیار مفید باشد. این جدول، مقدار توصیه‌شده مبرد مورد نیاز را بر اساس تناژ و نوع واحد تهویه مطبوع نمایش می‌دهد.
برای شارژ گاز داکت اسپلیت، بهتر است از افراد متخصص و مجرب مجموعه‌ی ما کمک بگیرید تا شما را در این فرآیند همراهی کنند.

هزینه شارژ گاز داکت اسپلیت

هزینه شارژ گاز برای داکت اسپلیت و همچنین قیمت شارژ گاز کولرگازی، به دلیل تنوع اندازه‌ها و سیستم‌های لوله‌کشی مختلف، قابل تعیین نیست. این امر برای اینکه مقدار دقیق هزینه گاز را پیش‌بینی کنیم، امکان‌پذیر نیست.
تعمیرکار دستگاه پس از انجام شارژ گاز، ممکن است هزینه را به شما اعلام کند. اهمیت استفاده از گاز مصرفی مناسب برای داکت اسپلیت بسیار زیاد است؛ زیرا افراد مبتدی و ناوارد با وارد کردن گاز ناکیفیت و منسوخ شده، با هزینه‌های پایین، به سیستم شما آسیب می‌زنند و هزینه‌های زیادی را در آینده بر عهده شما می‌گذارند.

شارژ گاز داکت اسپلیت

سخن پایانی

در این مقاله، موارد موردنیاز برای آموزش شارژ گاز داکت اسپلیت به طور کامل توضیح داده شده است. به طور کلی، بهترین گاز برای استفاده در این دستگاه، گاز R410 است.
لازم به ذکر است که نیازی به شارژ گاز اسپلیت به طور مداوم و هر ساله وجود ندارد. این کار فقط زمانی لازم است که میزان سرمای تولیدی دستگاه کاهش یابد و از کارکرد عادی خارج شود.
تکنسین‌ های مجموعه آسان کار با داشتن تجربه و دانش لازم، قادرند به طور دقیق مقدار شارژ موردنیاز را تعیین کنند.