دلایل خنک نکردن کولر گازی

دلایل خنک نکردن کولر گازی

دلایل خنک نکردن کولر گازی

دلایل خنک نکردن کولر گازی

در روزهای گرم تابستانی که گرما هر فردی را آزار می‌دهد به باد سرد و لذت‌بخش کولر نیازمندیم و سعی داریم از گرما و فشار آن، فرار کنیم. کولر گازی را روشن می‌کنیم. ولی برخلاف انتظار،بادی که از کولر خارج می‌شود نه تنها سرد نیست بلکه گرم و آزاردهنده هم می باشد. کولر گازی مثل دیگر وسایل برقی امکان دارد دچار خرابی شود و ما قبل از هر کاری باید علت آن را پیدا کنیم.

دراین  مقاله به دلایل خنک نکردن کولر گازی پرداختیم . اینکه چه علت های  موجی می شود که کولر گازی شما خنک نکند.

tel:09331405570

09331405570

ساده‌ترین راه عیب‌یابی و تعمیر کولر گازی

اگر کولر گازی شما به طور صحیح کار نمی‌کند و باد گرم می‌زند بلافاصله آن را خاموش نمائید و به دنبال ایراد و روشی جهت برطرف کردن آن باشید. ابیشتر افراد تجربه زیادی از عملکرد و یا تعمیر وسایل برقی ندارند و نگران می باشند که با دست‌کاری کولر گازی، خرابی آن را بیشتر کنند. اگر شما هم جز افرادی می باشید که حضور تعمیرکار متخصص را ترجیح می‌دهید از تعمیرکارهای حرفه‌ای برای این کار کمک بگیرید.

خنک نکردن کولر گازی

1.خرابی موتور و کمپرسور

موتور، مهم‌ترین قطعه در وسایل برقی می باشد. کمپرسور نیز وسیله‌ای مهم و حیاتی در کولر گازی به شمار می رود که با کاهش حجم گازها، فشار آن‌ها را افزایش می‌دهد. در حقیقت بادی که از کولر گازی خارج می‌شود توسط کمپرسور برای انتشار درفضای مورد نظر، فشرده می‌شود. در صورتی که کولرگازی شما دچار مشکل شد باید سلامت موتور و کمپرسور آن بررسی شود و در صورت نیاز به تعویض قطعه، قطعات باید هر چه سریع‌تر عوض شوند.

2.ترموستات معیوب کولر گازیی

با بروز مشکل خنک نکردن کولر گازی، شایع‌ترین و ابتدایی‌ترین علت آن را باید در ترموستات دستگاه جست‌وجو کنید. درصورتی‌که مشکل از ترموستات دستگاه تشخیص داده شود، ابتدا باید نوع ترموستات را مشخص کنید. کولرهای گازی دارای انواع مختلفی ترموستات هستند.

فعال کردن ترموستات دستگاه (اصطلاحاً تنظیم آن بر روی گزینه “ON”) لزوماً امکان خنک کردن محیط را فراهم نمی‌کند. دربعضی موارد ها تنها نتیجه ای که دارد خروج هوا از کولر است و این هوای خارج‌شده در بخی از موارد خنک نخواهد بود که این خود به معنیخراب بودن دستگاه است.

3.کندانسور کثیف کولر

کندانسور در کولرهای گازی وظیفه تبادل گرما را بر عهده دارد. عملکرد کندانسور به یک فن وابسته است تا هوای بیرون را فراهم نماید. درصورتی‌که کندانسور و فن آن دچار غبارگرفتگی و رسوب ذرات آلوده هوا شده باشند در کارکرد آن دچار اختلال می گردد. بررسی نمائید که آیا کندانسور دستگاه شما پوشش محافظ دارد یا خیر.

درحالتی‌که پوشش نداشته باشد احتمالاً عمل تمیز کردن آن زمان بیشتری صرف می‌نماید. یک ظرف آب و صابون تهیه نمائید و با احتیاط آغاز به رفع گرد وغبار و آهک از روی کندانسور کنید. دقت کنید که در هنگام تمیزکاری به پره‌های خازن آسیب وارد نکنید. درحالتی ‌که پره‌ها آسیب ببینند شما با یک مشکل جدی برخورد خواهید کرد.

 

مشکلات کولر گازی

بیشتر بخوانیم :اهمیت کمپرسور کولر گازی ، نصاب کولر گازی کیست؟

4.محل قرارگیری کولرگازی

تراکم بالای پوشش گیاهی در اطراف کولر گازی و اتلاف گرما باهم در تداخل می باشند. در ابتدا لازم است بدانید که برای کولرگازی منزلتان نیاز به یک محیط متناسب بدون تراکم پوشش گیاهی بالا است.

دقت داشته باشید که در اطراف کولر گازی و در هر سمت آن نیاز به ۱۸-۱۹ اینچ فای آزاد است. از یک پوشش می‌توانید برای کندانسور کولر گازی‌تان استفاده کنید. تهیه پوشش برای کولر گازی علاوه بر فصل تابستان، در فصل زمستان نیز آن را در برابر صدمات احتمالی در برابر سرما حفظ می‌کند.

5.گرفتگی فیلتر هوا در پنل کولرگازی

هوای خنک توسط یک سری کنترل‌ کننده‌های هوا از درون کولر گازی به محیط خانه منتقل می شود. قبل از ورود هوای خنک به محیط اتاق باید از فیلترهای هوا عبور کند. این بدین معنا است که شما مضاف بر بهره بردن از هوای خنک، هوای پاک بدون گردوغبار و ذرات ریز گرد دریافت خواهید کرد. ذرات غبار و ریز گرد توسط فیلتر به دام انداخته می‌شوند و اجازه ورود به داخل محیط را نخواهند یافت.

در صورت استفاده بلند ‌مدت از کولرگازی، فیلترهای هوای آن با گذشت زمان دچار گرفتگی می‌شوند و به مرور زمان هوای پاک کمتری از آن‌ها عبور می‌کند. لذا گرفتگی و کثیف بودن فیلترهای هوا ازجمله مشکلات پرتکرار در خنک نکردن کولرگازی هستند.

6.نشتی گاز در لوله‌های کولر گازی

در بعضی از مواقع در لوله‌های رفت و برگشتی در قسمت کندانسور نشت گاز مبرد اتفاق می‌افتد. در این شرایط حتماً نیاز به یک متخصص ماهر تعمیرات کولر گازی نیازدارید.

مبرد چیست؟

مبرد گازی است که وظیفه جذب گرما از هوا را دارد و این گاز بین قسمت کندانسور و اپراتور در جریان است. در صورتی فرآیند خنک کردن هوا را به ‌درستی صورت می‌پذ یرد که این گاز در سطح درستی باشد.

کولر گازی

7.برد فرمان خراب (معیوب)

برد فرمان قطعه‌ای است که وظیفه صادر کردن فرمان راه‌اندازی کمپرسور را پس از تنظیم دمای ترموستات را بر عهده دارد. درحالتی‌که در صدور این فرمان خللی وارد شود و فرمان از برد به کمپرسور نرسد موجب تولید باد گرم توسط کولرگازی خواهد شد.

8.خراب  بودن فن کندانسور

فن کندانسور وظیفه گرفتن هوای گرم از گاز مبرد و خارج کردن آن را دارد. در حالتی که فن آسیب ببیند و از کار بیافتد هوای گرم از محفظه خارج نمی‌شود و در عملکرد کولرگازی دچار اختلال می‌شود و منجر به خنک نکردن کولر می‌شود.

9.سنسور حرارتی خراب (معیوب)

کارکرد سنسور حرارتی، با تشخیص به‌موقع درجه حرارت دما موجب خاموش و روشن شدن خودکار دستگاه می‌شود. درصورتی‌که این قطعه دچار خرابی شود .کولر گازی یا بی‌وقفه کار خواهد کرد و سبب سرد شدن بی‌اندازه محیط شود و یا از کار کردن می‌ایستد.

کلام آخر

در مقاله بالا به 9 موردی دلایل خنک نکردن کولر گازی می باشد را بیان کردیم. برای تعمیرات کولر گازی در کرج می توانید باماتماس بگیرید. آسان کار با مخرب ترین نیرو های تعمیران و نصاب گولر گازی و دارا بودن نمایندگی بیشتر برند های کولر گازی  و دادن ضمات پس از تعمیر پس از پایان کار .برای مشاوره خرید کولرگازی و تعمیر  آن تماس بگیرید .